Trafik Primleri Artık SBM’de Tek Listede

Trafik sigortası primlerinin SBM’de tek bir listede görünmesini sağlayan model devreye girdi. Vatandaş, trafik sigortası teklifi veren tüm şirketlerin fiyatlarını bu listede görebilecek.
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, trafik sigortasında primlerin düşmesini sağlayacak yeni bir model geliştirdiklerini açıklamış ve bu kapsamda bütün sigorta şirketlerine ait fiyatların tek bir sistemde görülebileceğini, buna göre vatandaşın en düşük fiyat tercihinde bulunabileceğini söylemişti.

Mehmet Şimşek’in açıklamalarının ardından tartışmalara neden olan ‘tek liste’ yöntemi resmen başladı. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin (SBM) resmi internet sitesinde ‘Trafik Sigortası Teklifi Alma’ sayfasından TC kimlik numarası ve araç plaka numarası ile alınan teklifler tek bir listede sunuluyor.


SigortaMedya olarak, SBM’nin sayfasından teklif alarak sürecin nasıl işlediğini gözlemledik.

  • TC kimlik ve plaka numarasının girilmesinin ardından sigorta şirketlerinin 3 dakika içerisinde teklif vermesi bekleniyor.
  • Ardından 31 şirketin isminin, teklif numarasının prim bedelinin ve iletişim bilgilerinin yer aldığı liste beliriyor.
  • Aldığımız teklifte yalnızca altı şirketin yanıtını görebildik. Tüm şirketlerin teklifinin yer almamasının nedeni sistemin izin vermemesi, şirketlerin altyapı olarak uyum sağlayamaması ya da uygulamanın henüz yeni olması mıdır bilemiyoruz.
  • Teklif süresinin tamamlanmasının ardından tüketiciyi bilgilendiren bir metin de sayfada yer alıyor. SBM’de ‘poliçe düzenleme işleminin yapılamadığı’ uyarısı yapılan metinde, teklifin poliçeleştirilmesi için sigorta şirketine ve/veya acenteye başvurulması gerektiğinin ifade edilmesi ise dikkat çekiyor.